Ale KEKÎLİ`den NecaÇolak İle KIsa bİr Sohbet  

Merhaba Necati. Biz tanışıyoruz ama okuyucuların bazıları seni tanımıyor olabilir. Kendini bizlere tanıtırmısın ?

Merhaba. Neden olmasın tabi tanıtırım. Aslen Kekilli Alo köyündenim. Fakat Kamanda dünyaya geldim. İlkokulu ve Liseyi Kamanda bitirdim. Daha sonra Ankarada üniversiteye başladım. Burada Hacetepe Üniversitesi Mühendislik bölümünden mezun oldum. Şuan Kaman ilçesinde aktif ticaret ile uğraşıyorum. Aynı zamanda Kaman Belediyesi Meclis üyesiyim. Bekarım.

Aslen Kekilli Alo danım dedin. Sizin köyün ilk kurucu kabilesindenmisin ?
Yok. Köyün kurucu kabilesi biz değiliz. İlk köye yerleşen ve kurucu olan kabile Mala Haci Larkê lerdir. Bu kabile şuan Keskin, Akbalık ve Şahin soyadlarını almış olan ailelerden oluşur. Tabi bu arada şunuda belirteyim Kekilli Alo Bilikan aşiretine bağlı bir köydür.

Köyünüzün ismi hep Kekilli Alo muydu ?
Aslında ilk önceleri köyün ismi Ale Kekili imiş. Daha sonra çevirerek Kekilli Ali denmiş.

Peki sen hangi kabiledensin?
Valla ! Ergün… bize Peşik ler derler. Bizim kabile büyük ve kalabalık olduğu için soyadı kanunundan sonra üç soyad almışız. Bizim aile Çolak, amcamlarımızda Koç ve Altıok soyadını almışlar. Ayrıca biz Kara Milaoğulları olarakta biliniriz.

Köyde diğer kabileleri bilmek istesem.

Bildigim kadarıyle bizim köy Bilikan aşiretine bağlı kabilelerden oluşuyor. Başka aşirete bağlı kabile sanırım yok. Büyüklerimiz hep anlatırlardı. Biz Maraş Elbistan taraflarından göç edip gelmişiz.

Köyün şimdiki yerinemi gelip yerleşmişler ?
Hayır. Babamda anlatırdı. Hirfanlı baraji kurulmadan önce Kızılırmağın kenarındaymış. O zamanlar çok güzel üzüm bağları varmış. Kimileride besicilikle uğraşırmış.

Baraj kurulunca köyünüz başka bir yeremi taşınmış ?
Baraj kurulunca köyümüz olduğu gibi sular altında kalmış. Şimdiki yerine yeniden köy kurmuşlar. Tarihte 50-60 sene önce. Anlayacağın köyün şimdiki yeri daha yakın zamana denk geliyor.

Bu kısa sohbet ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Necati.
Esas ben teşekkür ederim. Dünümüzü bu güne taşıdığın için.


              


 
Malpera Kurdên Kirsehîrê © 2005
Design by Xalîkan